IN i ON – wytłumaczymy Ci to raz a dobrze!

Atrakcyjne kursy językowe dla Ciebie to my! Sprawdź to sami!

IN i ON – wytłumaczymy Ci to raz a dobrze!

12 marca, 2023 Jak wygrać z przyimkami 0


Jednym z problemów, który najczęściej pojawia się w trakcie rozmowy w języku angielskim jest poprawne użycie przyimków IN i ON. Jeśli i Ty zawsze zastanawiasz się, które z tych słów wybrać, zapraszamy do lektury! Zdradzimy Ci jeden z sekretów, dzięki któremu rozprawisz się z przyimkami raz na zawsze!

Definicja sukcesu?!

Na początek trochę matematyki! Tak, dobrze widzisz! Matematyka jest niezwykle istotna w nauce języków (nie tylko angielskiego!). Każdy język to zbiór zasad i reguł, które działają jak równania matematyczne. Jeśli warunek jest spełniony, mamy skutek, czyli poprawne gramatycznie zdanie! Podobnie jest w przypadku przyimków. Żeby je zrozumieć potrzebujemy odświeżyć dwa pojęcia z zakresu matematyki:

2D (dwuwymiarowy) – mający tylko dwa wymiary: szerokość i długość;
3D (trójwymiarowy) – mający trzy wymiary: długość, szerokość i wysokość.

Co ma matematyka do angielskiego?

Definicje już za nami – przejdźmy do sedna, czyli do rozwiązania naszego problemu! Żeby poprawnie zastosować przyimki IN i ON, musimy spełnić dwa warunki:

IN + rzeczownik 3D
ON + rzeczownik 2D

Kiedy stosujemy ON w angielskim?

Żeby zrozumieć czym są rzeczowniki 2D i 3D, spójrzmy na prosty przykład. Na pewno każdy z Was miał kiedyś styczność z babcinym kalendarzem z wyrywanymi kartkami. Jeśli z kalendarza wyrwiesz jedną stronę (dzień, pojedyncza data), będziesz trzymać w ręku kartkę 2D. Dlatego właśnie mówimy:

ON Monday – w poniedziałek;
ON 20/03/2023 – dwudziestego marca 2023;
ON that day – tamtego dnia.

Kiedy stosujemy IN w angielskim?

Jeśli z kalendarza wyrwiesz cały miesiąc czy kwartał, w ręce będziesz trzymać trójwymiarowy plik kartek. W przypadku, gdy mamy do czynienia z czymś, co jest 3D, stosujemy przyimek IN. Dlatego też będziemy mówić:

IN September – we wrześniu;
IN 2019 – w 2019;
IN the previous quarter – w poprzednim kwartale.

Jesteś ciekawy w jakich jeszcze przypadkach możemy zastosować regułę 2D i 3D? Obserwuj naszego bloga – już wkrótce kolejne artykuły z serii: “Jak wygrać z przyimkami”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *